Druk 3D może się wydawać technologią przyszłości, z którą być może kiedyś przyjdzie nam się spotkać. Jednak ta metoda produkcji jest stosowana z dużym powodzeniem już teraz, w różnych gałęziach przemysłu: od lotniczego po zabawkarski, od obuwniczego po farmaceutyczny.
Jedną z grup osób, dla których może on oznaczać coś więcej niż tylko ciekawostkę, są osoby z różnymi niepełnosprawnościami.
Druk 3D w służbie osobom niepełnosprawnym może nie tylko znacznie ułatwiać im codzienne życie, ale także spełniać marzenia i niekiedy po raz pierwszy w życiu dokonywać wielu czynności.
Na czym polega druk 3D?
Drukowanie 3D zaczyna się od projektu tworzonego w postaci cyfrowej. Drukarka 3D sczytuje dane zawarte w pliku, by następnie rozpocząć tworzenie obiektu.
Jej praca polega na nakładaniu warstwa po warstwie wybranego materiału (filamentu). Im cieńsze tworzy warstwy, tym lepsza będzie jakość powstałego przedmiotu.
Druk 3D różni się przede wszystkim od tradycyjnych metod produkcji podejściem do materiału. Tutaj materiał jest nakładany, podczas gdy konwencjonalne metody produkcji (obróbka skrawaniem) polegają na odrzucaniu niepotrzebnych części, by w efekcie uzyskać pożądany produkt.
Podczas drukowania 3D powstają niewielkie ilości odpadów i szacuje się, że stanowią one zaledwie około 5% tych, jakie tworzone są podczas produkcji tradycyjnej.
W efekcie drukowanie 3D okazuje się zwykle o wiele tańszą opcją, zwłaszcza jeśli chodzi o produkcje pojedynczych sztuk lub niewielkich serii. Więcej o wykorzystaniu druku 3D przeczytasz na blogu polskiego producenta przemysłowych drukarek 3D firmy Omni3D z Poznania.
Druk 3D w służbie osobom niepełnosprawnym
Stosunkowo niska cena wydruków to nie jedyna zaleta druku 3D. Pozwala on również na tworzenie elementów o bardzo skomplikowanych kształtach i na szybką produkcję prototypów, które po sprawdzeniu i dokonaniu poprawek (nawet kilku czy kilkunastu) można wydrukować poprawnie, uzyskując pożądany efekt.
Tutaj przedstawimy kilka zastosowań druku 3D w służbie osobom niepełnosprawnym:
- W terapii zajęciowej,
- W tworzeniu protez rąk,
- W tworzeniu dizajnerskich nakładek na protezy nóg,
- W tworzeniu spersonalizowanego sprzętu dla osób niepełnosprawnych,
- W tworzeniu egzoszkieletu oraz
- W tworzeniu obiektów dla osób niewidomych.
Co konkretnie możemy wydrukować za pomocą druku 3D?
Zastosowanie druku 3D w terapii zajęciowej
Druk 3D doskonale wpisuje się w potrzeby pacjentów z ograniczeniami ruchowymi, na przykład po wylewie. Technologia ta umożliwia dostosowywać przedmioty codziennego użytku do indywidualnych potrzeb pacjentów. To bardzo ważne, gdyż każdy pacjent stanowi odrębny przypadek, a rozwiązania dostarczane przez producentów działających na rynku są „zunifikowane”. Druk 3D przydaje się na przykład do tworzenia uchwytów na sztućce czy zindywidualizowanych joysticków do wózków elektrycznych. W tym miejscu warto wspomnieć o cenie. Nakładki na sztućce dostępne w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym to koszt około 50 złotych za sztukę. Wydrukowanie takiej nakładki (w dodatku dostosowanej do potrzeb indywidualnego pacjenta!) wymaga zastosowania materiału o wartości około 10 złotych.
Protezy rąk
Protezy rąk tworzone przy użyciu drukarek 3D świetnie wyglądają. Są lekkie i wygodne. Są o wiele tańsze od protez refundowanych przez NFZ. A do tego… projekt takiej protezy można znaleźć w internecie na stronach, które udostępniają je za darmo pod warunkiem, że za ich produkcję nie pobierze się żadnej opłaty. Protezy rąk 3D oferowane są również przez specjalistyczne firmy ortopedyczne, które wykonują je na zamówienie.
Dizajnerskie nakładki na protezy nóg
Na Zachodzie panuje przekonanie, że protez nie powinno się zakrywać. Wręcz przeciwnie – dobrze widziane jest pokazywanie ich. Uznaje się, że świadczy to nie tylko o dystansie do swojej osoby, ale także o radzeniu sobie w życiu mimo przeciwności. W Polsce taka moda dopiero – jeśli można tak powiedzieć – raczkuje. Widoczne rury czy śruby przypominające części robotów nie każdy chce jednak pokazywać światu, zwłaszcza jeśli jest się kobietą i planuje się założyć letnią sukienkę. I tutaj z pomocą przychodzi również druk 3D. Technologia ta pozwala na stworzenie lekkich, doskonale dopasowanych nakładek na protezy, które stanowią fantastyczną ozdobę i uzupełnienie stroju, a jednocześnie pozwalają zakryć części wyglądające „mechanicznie”.
Spersonalizowany sprzęt sportowy dla osób niepełnosprawnych
Choć w Polsce sport osób niepełnosprawnych nie jest jeszcze zbyt popularny (trzeba tu jednak dodać, że w ciągu ostatnich kilku lat nastąpiła w tej dziedzinie ogromna poprawa), to warto wiedzieć, że na świecie istnieją firmy, które zajmują się projektem spersonalizowanego sprzętu sportowego w technologii druku 3D. Świetnym przykładem wykorzystania takiego sprzętu jest przypadek Floriana Jouanny’ego, niepełnosprawnego triatlonisty, który miał problem z utrzymaniem rękoma pedałów w handbike’u. Po wyprodukowaniu prototypu pedałów zawodnik poddawał je próbie, a następnie przekazywał swoje uwagi do producenta. Wystarczyło kilka testów, by w szybkim czasie uzyskać pedały idealnie dopasowane do potrzeb zawodnika.
Druk 3D w służbie osobom niepełnosprawnym – egzoszkielet
Egzoszkielet to urządzenie przeznaczone dla osób dotkniętych porażeniem kończyn. Zakłada się go na ciało pacjenta, by symulował jego naturalne ruchy, pomagając tym samym wzmocnić mięśnie. W idealnym dopasowaniu egzoszkieletu do ciała pacjenta doskonale sprawdza się technologia skanowania 3D i druk 3D, dzięki którym urządzenie pozostaje na swoim miejscu mimo ruchu i jednocześnie nie uciska.
Jak druk 3D może służyć osobom niewidomym?
Kolejną grupą osób niepełnosprawnych, którym druk 3D może się przysłużyć, są osoby niewidome.
Lista wydruków, jakie powstały lub powstają z myślą o nich jest dość długa, a tutaj przedstawimy tylko kilka obiektów, które wydają się nam bardzo interesujące:
- Ilustracje 3D do takich książek jak Dr. Seuss czy Mały Książę (na stronie myminifactory.com znajdziemy także gotowe projekty, które można samemu wydrukować na drukarce 3D),
- Mapy 3D – wcześniej tworzono drewniane makiety,
- Dzieła sztuki w wersji 3D, takie jak Mona Lisa,
- Sudoku w alfabecie Braille’a,
- Kostka Rubika z pismem Braille’a,
- Gra w okręty 3D.
Ciekawią nas Wasze opinie dotyczące tego w jaki sposób druk 3D wpływa na codzienne życie osób z niepełnosprawnościami.