Klawiatura dla niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne pod żadnym pozorem nie muszą rezygnować z korzystania z komputerów. Jest wiele urządzeń przeznaczonych pod jakąś chorobę na przykład klawiatura dla niepełnosprawnych. Specyfika produktu jest może spełniać potrzeby różnych osób w różnej sferze życia.

Jaki sprzęt zatem wybrać? Co jest ważne przy wyborze dobrej klawiatury dla niepełnosprawnych? Dla kogo jest przeznaczona. W dzisiejszym artykule postaramy się pomóc odpowiedzieć Wam na najważniejsze pytania. Koniecznie zajrzyjcie też do naszego rankingu najlepszych. Czekamy też na Wasze opinie w sekcji komentarzy.

Ale najpierw zapraszamy do lektury!

Klawiatura dla niepełnosprawnych Ranking
Jaka Klawiatura dla niepełnosprawnych?
Ranking najlepszych >>>

Jaką klawiaturę dla niepełnosprawnych wybrać i kupić?

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest klawiatura dla niepełnosprawnych. Może spełniać różne funkcje, jak różne są jej rodzaje. Należałoby zatem przyjrzeć się kilku cechom, które najbardziej odpowiadałyby naszym zapotrzebowaniom. Oto kilka z nich:

  • wielkość klawiszy,
  • kolor klawiszy,
  • nakładki,
  • alfabet Braille’a,
  • dotykowy ekran,
Klawiatura dla niepełnosprawnych
Klawiatura dla niepełnosprawnych – opina, ranking, cena

Wielkość klawiszy w klawiaturze dla niepełnosprawnych

Rozwiązaniem o wielu zastosowaniach może być klawiatura dla niepełnosprawnych, która ma duże klawisze. Dlaczego? Przy większych klawiszach, niż te tradycyjne łatwiej jest trafić, szczególnie osobą, które mają problemy ze wzrokiem lub słabą koordynację ruchowo-wzrokową.

Sprawdź: Tablet dla niepełnosprawnych

Kolor klawiszy w klawiaturze dla niepełnosprawnych

I choć tradycyjnie klawisze mają kolor czarny z białymi literkami to klawiatura dla niepełnosprawnych powinna być bardzo kolorowa. Pewnie zastanawiacie się dlaczego. Otóż osoby, które np. mają problemy ze wzrokiem dużo szybciej odnajdą się. Podział kolorystyczny – innym kolorem litery innym cyfry itd. Powinny to być wyraziste kolory na białym tle z białymi literkami np. niebieski, czerwony, zielony. Dodatkowo pod jakiś kolor można zastosować pogrubienie np. znaków specjalnych.

Nakładki na klawiaturę dla niepełnosprawnych

Jeśli już mamy kupiony komputer ze zwyczajną klawiaturą, możemy postawić na specjalną nakładkę na klawiatury dla niepełnosprawnych. taka nakładka ma wycięcia na palce. Aby nacisnąć dany klawisz należy najpierw włożyć palec w niewielki otwór. To pozwala zapobiegać ześlizgnięcia się palców na inne klawisze. Bardzo przydatne, w szczególności, gdy chcemy coś szybko napisać.

Alfabet Braille’a na klawiaturze dla niepełnosprawnych

Dla osób niewidzących również została stworzona specjalna klawiatura dla niepełnosprawnych. Znajdują się na niej litery, cyfry i znaki zapisane alfabetem Braille’a. Do tego zastosowano wygodniejszy układ klawiszy, tak aby nie trzeba było zmieniać pozycji dłoni układem znaków. Jeśli jednak nasz laptop posiada zwykłą klawiaturę wystarczy dokupić naklejki, na których nadrukowano alfabet Braille’a.

Dotykowy ekran klawiatury dla niepełnosprawnych

Cały czas trwają pracę nad najnowszą klawiaturą dla niepełnosprawnych. Jest nią dotykowe urządzenie z wbudowanym wyświetlaczem. Dzięki temu będą pojawiać się nam podpowiedzi słów, abyśmy nie musieli wszystkiego samo wpisywać literka po literce. Klawiatura ma być całkowicie dotykowa, ale nie będzie wymagała dużej siły nacisku. Będzie możliwość wyboru gotowych słów, zwrotów, a nawet całe komunikaty. Aby ułatwić pracę stworzona zostanie też specjalna aplikacja dla owej klawiatury dla niepełnosprawnych.

Takie rozwiązanie na pewno przyspieszy proces komunikacyjny na przykład osobą mającym problemy wzrokowo-ruchowe lub drżenie rąk. Klawiatura będzie starała się zapamiętać ich tok myślenia i sprytnie podpowiadać słowa. Im częściej będziemy korzystać z danego słowa, tym częściej ono będzie się pojawiać w okienku. To będzie niezwykła funkcjonalność i oszczędność czasu.

Jaka klawiatura dla niepełnosprawnych
Jaka klawiatura dla niepełnosprawnych – ranking, cena i opinie

Dla kogo klawiatura dla niepełnosprawnych?

Klawiatura dla niepełnosprawnych nie ma konkretnego oznaczenia, że jest tylko dla tych i dla tych. Oczywiście mogą z niej korzystać osoby, które czują taką potrzebę. Najbardziej jednak polecane są dla osób z zanikami mięśni, drżących i słabych rękach, słabowidzących i niewidomych, z zaburzeniami koordynacji ruchowej lub ruchowo-wzrokowej.

Sprawdź: Laptop dla niepełnosprawnych

Najlepsza klawiatura dla niepełnosprawnych

Najlepsza klawiatura dla niepełnosprawnych powinna być oczywiście indywidualnie dopasowana do potrzeb i choroby. Nie ma jednego, uniwersalnego modelu. Musimy trochę przeczytać jakie są opinie, do jakich chorób jaka się bardziej nadaje. Skupmy się na tym, co dane urządzenie nam da.

Co może zastąpić klawiaturę dla niepełnosprawnych?

Jedną z opcji zastąpienia klawiatury dla niepełnosprawnych jest myszka. Możemy korzystać z klawiatury ekranowej, właśnie dzięki specjalnej myszce. To idealne rozwiązanie dla osób, które straciły jedną rękę, mają zanik mięśni lub mają problemy z poruszaniem rąk. Także, dla osób z problemami z koordynacją ruchowo-wzrokową. Niektóre myszki używają do obsługi tylko opuszki palców lub ruchy ciała.

Dla osób po porażeniach powstają klawiatury, które nie mają fizycznych przycisków. Jak zatem działają? Otóż, aby pisać używa się komend głosowych. Najnowsze takie klawiatury tłumaczą nawet niewyraźną mowę. To także dobre rozwiązanie dla osób, które utraciły obi ręce. Dla osób niesłyszących stworzono klawiaturę, na której można normalnie pisać, natomiast konwertuje ona wiadomość na tekst. Jest to dobre w przypadku osób niewidomych, których klawiatury posiadają funkcję odczytywania wiadomości na głos.

Trwające pracę nad sensorem do kontrolowania urządzeń elektrycznych za pomocą wzroku przyniósł pożądane efekty. Sensor pozwala obsługiwać klawiaturę za pomocą poruszania powiekami i mrugnięciami. Mimo, iż nie jest to najszybsza opcja, aby korzystać z komputera, nadaje się dla osób po wylewach, które są sparaliżowane. Dzięki temu otrzymują one możliwość komunikowania się nie tylko z otaczającym ich środowiskiem, ale i z całym światem.

Gdzie kupić klawiaturę dla niepełnosprawnych?

Klawiaturę dla niepełnosprawnych najlepiej kupić w sklepie stacjonarnym z produktami RTV. Także zakupimy w sklepie internetowym z akcesoriami dla osób niepełnosprawnych. Jest tu szeroki wybór modeli i rodzajów. Dodatkowo każdy produkt jest dobrze opisany. Do znanych producentów należą: VisionBoard, ABCVision, GETT i inni.

Najlepsza klawiatura dla niepełnosprawnych
Najlepsza klawiatura dla niepełnosprawnych

Cena klawiatury dla niepełnosprawnych

Klawiatura dla niepełnosprawnych nie jest ogromnym wydatkiem. W zależności oczywiście, którą z opcji wybierzemy. Naklejki z alfabetem Braille’a to koszt około 50 zł. Klawiatury z dużymi klawiszami kosztują średnio 300 zł. Najdroższe są klawiatury z klawiszami podzielonymi na kolory. Za takie cudo zapłacimy nawet 600 zł, jednak to jedna z lepszych opcji dla osób słabowidzących.

Zobacz także: Strój jeździecki / Jak wybrać sprzęt dla jeźdźca?

Klawiatura dla niepełnosprawnych – opinie

Jak oceniacie sprzęt jakim jest klawiatura dla niepełnosprawnych? Korzystacie czy nie? Czym kierowaliście się podczas zakupu? Koniecznie dajcie znać. Czekamy na Wasze opinie w sekcji komentarzy!

Klawiatura dla niepełnosprawnych / Ranking najlepszych

Specjalnie dla Was stworzyliśmy ranking najlepszych klawiatur dla niepełnosprawnych. Jeśli jeszcze na żadną się nie zdecydowaliście, koniecznie zajrzyjcie poniżej. W zestawieniu znajdziecie tylko polecane modele wraz z aktualną ceną.

Dodaj opinie na forum