Myszka dla niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne nie muszą być wykluczone z życia społecznego w internecie. Świat technologii idzie naprzód. Dzięki temu również osoby z różnymi schorzeniami mogą poznawać nowinki. Internet czasem może być ich jedynym źródłem kontaktu ze światem, dlatego ważne, aby nie zamykać przed nimi tej opcji. Jest wiele specjalnych urządzeń a jednym z nich jest myszka dla niepełnosprawnych.

Jest to sprzęt używany głównie do komputerów i laptopów. Rzadziej do tabletów. Zapewne nasuwa Wam się wiele pytań. Jak ją stosować? Jaką kupić i w ogóle gdzie można takie urządzenie dostać? Czy jest to produkt dla każdego? I choć pytań jest jeszcze więcej, my podejmujemy wyzwanie i postaramy się wyjaśnić Wam, co jest najważniejsze przy wyborze najlepszej myszki dla niepełnosprawnych. Tak, abyśmy byli z niej zadowoleni i aby służyła nam na długie lata. Przejdźmy więc dalej.

Myszka dla niepełnosprawnych Ranking
Jaka Myszka dla niepełnosprawnych?
Ranking najlepszych >>>

Jak działa myszka dla niepełnosprawnych?

Myszka dla niepełnosprawnych to podstawowe narzędzie pracy z komputerem. Dzięki niej możemy go bez problemów obsługiwać. Służy do korzystania z internetu, przeglądania zdjęć czy oglądania filmów. Rozwija, uczy i kształtuje. Pozwala na komunikacje z innymi.

Myszka dla niepełnosprawnych
Myszka dla niepełnosprawnych – opinie, ranking, cena

Polecamy: Klawiatura dla niepełnosprawnych

Jaką myszkę dla niepełnosprawnych wybrać i kupić?

Na rynku jest wiele myszek dla niepełnosprawnych i zapewne na pierwszy rzut oka kompletnie nie wiemy jaką wybrać. Najważniejsze, to dopasować parę elementów do naszych potrzeb. A jakie to są? Te parametry myszki dla niepełnosprawnych są ważne:

  1. wielkość myszki,
  2. klawisze,
  3. kształt,
  4. możliwości obsługiwania.

Wielkość myszki dla niepełnosprawnych

Jak można się domyślić wielkość myszki dla niepełnosprawnych jest bardzo ważna. Przy różnych schorzeniach możemy mieć problem z poręcznością, dlatego ważne, aby urządzenie było większe od tego tradycyjnego modelu. Dzięki temu mamy większą powierzchnię użytkowania, zmieści się więcej guzików. A także, w przypadku osunięcia się palców mamy większą szansę, że nic nie klikniemy przez przypadek.

Klawisze w myszce dla niepełnosprawnych

Klawisze w myszce dla niepełnosprawnych mogą być specjalistyczne. Może być ich mniej lub więcej, specjalnie oznaczone. Czasem nawet podzielone na kolory. Idealne dla osób mających problemy ze wzrokiem. Czasem zamiast dwóch głównych klawiszy, jak to jest w tradycyjnym modelu, mamy do dyspozycji joystick wraz z dodatkowymi np. trzema klawiszami. Dzięki temu możemy sprawnie śledzić i sterować kursorem. To dobre rozwiązanie dla osób, które mają poważne problemy z koordynacją ruchową dłoni.

Kształt myszki dla niepełnosprawnych

Oprócz funkcjonalności, myszka dla niepełnosprawnych powinna być idealnie dopasowana do naszej dłoni. Jeśli mamy jakieś schorzenie, chcemy w pełni możliwości wykorzystać nasz nowy sprzęt. Tym bardziej, że nie kosztował mało. Jeśli chcemy go używać przez kilka lat, tym bardziej musi być dla nas wygodny. Dłoń powinna być naturalnie oparta.

Rodzaje obsługi myszki dla niepełnosprawnych

Myszka dla niepełnosprawnych może być obsługiwana tradycyjnie poprzez ruchy rąk, jak w tradycyjnych myszkach. Jedynie klawisze mogą się różnić. Jest też odpowiednia budowa, która zabezpiecza przed przypadkowym kliknięciem. Klawiszem może być kółko, które jest kursorem. Wystarczy poruszać jednym palcem.

Jest też opcja joysticka. Wtedy używamy kciuka. Taka myszka jest dopasowana zarówno dla prawo, jak i lewo ręcznych. Joysticki mają duże gałki, które można mocno i pewnie chwycić. A także mini joysticki, które łato wpasowują się w rękę dziecka. Są też stworzone dla osób bez kończyn górnych, gdyż można je zamontować przy twarzy. Wtedy obsługujemy ruchami warg.

Ruchy głową to jedna z możliwości obsługi myszki dla niepełnosprawnych, która ma swoją nazwę – myszka żyroskopowa. Jest to lekkie i małe urządzenie, które umieszczamy na głowie. Wtedy ruchy są przekładane na ruchy kursora. Oczywiście to rozwiązanie możemy lekko zmodyfikować i urządzenie zamontować na ręce czy nodze.

Jaka myszka dla niepełnosprawnych
Jaka myszka dla niepełnosprawnych / Sprawdź cene, ranking i opinie

Ruchy ustami, a dokładniej mówiąc głos. To także jedna z opcji myszki dla niepełnosprawnych. Sterowanie głosowe wykorzystuje masz głos i nasze komendy, aby wykonywać czynności kursorem. Możemy na przykład przeglądać co nowego jest w internecie oraz wykonywać akcje w aplikacjach.

Ruchy oczami to jeden ze sposobów na korzystanie z myszki dla niepełnosprawnych. Tak! I jest bardzo chętnie wykorzystywany przez osoby bez rąk lub po udarach i porażeniach. Specjalna kamera zamontowana na laptopie lub komputerze rejestruje ruchy oczu i przekłada je na kursor.

Stworzono także klawiaturę dla niewidomych. Przenośny panel pozwala odczytać informacje z ekranu w alfabecie Braille’a. Jest to jednocześnie myszka i klawiatura, którą można obsługiwać tylko jedną dłonią.

Zobacz: Tablet dla niepełnosprawnych

Dla kogo myszka dla niepełnosprawnych?

Na myszkach dla niepełnosprawnych nie znajdziemy żadnego oznaczenia, że jest przeznaczona tylko dla tej i tej choroby. Tak na prawdę jest dla wszystkich, którzy odczuwają potrzebę korzystania z niej. Najbardziej jednak zalecana jest osobą, które mają problemy z koordynacją ruchową lub ruchowo-wzrokową, a także z zanikiem mięśni. Jest też dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają problem z drżeniem rąk oraz o słabych nadgarstkach. Wszystkie osoby z uszkodzeniami rdzenia czy chorobami neurodegeneracyjnymi powinny bez dwóch zdań korzystać z tego typu urządzenia.

Najlepsza myszka dla niepełnosprawnych

Jak wiadomo, aby myszka dla niepełnosprawnych była najlepsza musi być dobrze dopasowana. Niektóre schorzenia mogą się od siebie różnić. Zatem różne modele będą innym osobą inaczej odpowiadały. Warto więc dopasować sprzęt indywidualne do choroby i potrzeb. Nie ma jednego modelu, który byłby indywidualny dla wszystkich. Dobrze jest przeczytać dokładnie opisy i opinie innych użytkowników. Najlepiej wybrać taką, która jest wykonana z dobrej jakości materiału i ma dodatkowe funkcje.

Gdzie kupić myszkę dla niepełnosprawnych?

Myszkę dla niepełnosprawnych kupimy w dobrym sklepie stacjonarnym RTV i AGD. Jednak zdecydowanie większy wybór jest w sklepach internetowych, szczególnie tych z akcesoriami dla osób niepełnosprawnych. Każdy produkt jest dobrze opisany, więc nie powinniśmy mieć problemu z wyborem. Do producentów należą: Microsoft, Logitech, Delux, Evoluent D i inni.

Cena myszki dla niepełnosprawnych

Choć myszki dla niepełnosprawnych są nieco droższe, niż te tradycyjne, z pewnością nie będą dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Oczywiście cena będzie zależna od producenta i funkcji, jakie mysz posiada. Najtańszą kupimy od 100 zł. Nieco bardziej zaawansowane są za 250 zł, a te najbardziej zaawansowane powyżej 400 zł. Myszki dla niepełnosprawnych z opcją joysticka to koszt rzędu kilku tysięcy złotych.

Najlepsza myszka dla niepełnosprawnych
Najlepsza myszka dla niepełnosprawnych

Myszka dla niepełnosprawnych – opinie

Która myszka dla niepełnosprawnych jest według Was najlepsza? Na co zwracacie uwagę, podczas zakupu nowej. Czy macie swoją ulubioną? Mozę któryś model możecie od razu skreślić? Koniecznie dajcie nam znać, jaka jest Wasza opinia!

Sprawdź: Laptop dla niepełnosprawnych

Myszka dla niepełnosprawnych / Ranking najlepszych

Nadal zastanawiacie się, który produkt wybrać? Mamy dla Was dobre rozwiązanie. Poniżej przygotowaliśmy ranking najlepszych myszek dla niepełnosprawnych. W zestawieniu zawarliśmy tylko polecane urządzenia w dobrych cenach. Koniecznie sprawdźcie!

Dodaj opinie na forum