Kamper dla niepełnosprawnych

Kamper dla niepełnosprawnych to najlepszy dowód na to, że także osoby z pewnymi ograniczeniami mogą podróżować i zwiedzać świat. Ograniczenia są tylko w naszej głowie. Jest obecnie wiele udogodnień, dzięki którym możemy mimo niepełnosprawności prowadzić samochód, uprawiać różne dyscypliny sportowe, pracować, a przede wszystkim marzyć i spełniać marzenia. Pragniesz pojechać gdzieś na wakacje? Może nawet poza Polskę, gdzieś do ciepłych krajów? Teraz to proste, jak nigdy!

Nowoczesne technologie pozwalają nam dostosować pojazd do naszych potrzeb, gdyż pamiętajmy, że mamy różne rodzaje niepełnosprawności. Zatem nie wszystkie rozwiązania sprawdzą się wszędzie. Mamy więc poradnik, który pomoże Wam dopasować wymarzony kamer do posiadanej niepełnosprawności. Na co zwrócić uwagę? Ile to będzie kosztować? Gdzie kupić? To i wiele więcej znajdziecie w poniższym artykule.

Zapraszamy do lektury!

Jaki kamper dla niepełnosprawnych wybrać i kupić?

Kamper dla niepełnosprawnych nieco różni się od tego tradycyjnego. Powinniśmy go dopasować do posiadanej niepełnosprawności, aby było nam z niego łatwiej korzystać. Warto obrać subiektywne, ale też obiektywne kryteria. Przede wszystkim należy się skupić na rodzaju niepełnosprawności, aby móc odpowiednio dopasować gadżet. Ale także jego elementy są ważne. Oto one:

  1. łóżko,
  2. łazienka,
  3. drzwi,
  4. wózek inwalidzki,
Kamper dla niepełnosprawnych
Kamper dla niepełnosprawnych

Łóżko w kamperze dla niepełnosprawnych

Jeśli chodzi o kamper dla niepełnosprawnych, bardzo ważną kwestią jest łóżko. Większość osób o obniżonej sprawności fizycznej czy osoby na wózku nie będą wstanie same wejść na łóżko piętrowe. Zatem powinno się ono znajdować na wysokości miejsc do siedzenia. Wiele pojazdów oferuje rozkładane i składane łóżka. W dzień może to być stolik wraz z siedzeniami, a w nocy zmienia się w wygodne łóżko. Ta opcja to spora oszczędność miejsca.

Sprawdź: Myszka dla niepełnosprawnych

Łazienka w kamperze dla niepełnosprawnych

Największy problem z dopasowaniem zawsze sprawia łazienka. Jak wiemy w pojeździe jest mało miejsca, co już jest ograniczeniem, a łazienka zajmuje najmniej miejsca. Zarówno toaleta, jak i prysznic powinny być na tym samym poziomie podłogi, aby nie sprawiać problemów. Najlepiej by łazienkę od reszty kampera odgradzała zasłonka. Być może nie jest to najbardziej komfortowe rozwiązanie jednak drzwi są zwykle zbyt wąskie i zajmowałyby zbyt dużo miejsca.

Jest też inne rozwiązanie. Po drodze możemy zatrzymywać się na stacjach benzynowych, które oferują WC z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych. Zatrzymywać się możemy na noc na pola kempingowe, gdzie zawsze w ofercie są toalety oraz prysznice coraz częściej z udogodnieniami. Raz na jakiś czas można też wynająć pokój z wanną, aby się porządnie wykąpać.

Drzwi do kampera dla niepełnosprawnych

Drzwi to bardzo ważny element kampera dla niepełnosprawnych, w końcu jakoś musimy się dostać do środka. Do tego celu potrzebujemy odpowiednio szerokie drzwi. Dla osób, które mają osłabioną sprawność fizyczną, przyda się solidna barierka przy schodach. Jednak dla osób, które poruszają się na wózku inwalidzkim warto zamontować windę lub podnośnik. Osoby o silnych rękach mogą też sobie poradzić z rozkładaną rampą. Sposób wejścia należy dostosować indywidualnie według preferencji.

Wózek inwalidzki w kamperze dla niepełnosprawnych

Osoby o obniżonej sprawności fizycznej czy osoby niewidome, niedosłyszące nie potrzebują aż tylu udogodnień, co osoby na wózkach inwalidzkich. To one będą mieć największy problem, aby poruszać się w pojeździe. I będzie potrzebować wielu udogodnień. Podczas zakupu lub wynajmu skupmy naszą uwagę na drzwiach, powinny być one bardzo szerokie, aby można było wjechać do środka wózkiem. Zwykle są to małe drzwi, jednak w tym wypadku powinny mieć nawet 80 cm.

Do tego dochodzi odpowiednie zagospodarowanie wnętrzem. Jak nie trudno sobie wyobrazić zajmuje on wiele miejsca. Dlatego najważniejsze jest, aby w środku znajdowało się dość dużo miejsca wolnego. Tak, aby osoba a wózku mogła swobodnie przejechać. Unikajmy kamperów ze schodami.

Jaki kamper dla niepełnosprawnych
Jaki kamper dla niepełnosprawnych wybrać? – sprawdź ceny, ranking i opinie

Jak prowadzić kamper dla niepełnosprawnych?

Kamperem dla niepełnosprawnych może kierować nie tylko zdrowa osoba, ale też ta z niepełnosprawnością. Choć wiadomo, przyda się pomoc osoby zdrowej np. przy podłączaniu prądu, opróżnianiu zbiorniczków czy uzupełnianiu czystej wody. Ale za samym kółkiem może siedzieć każdy, kto ma prawo jazdy kategorii B i czuje się na siłach, by prowadzić. Musimy jednak pamiętać o dostosowaniu kabiny do naszych potrzeb. Jeśli np. mamy paraliż kończyn dolnych, warto zamontować automatyczną skrzynię biegów czy hamulec i gaz kierowane za pomocą rąk. W celu odpowiedniego montażu powinniśmy udać się do fachowca.

Zobacz też: Klawiatura dla niepełnosprawnych

Kamper dla niepełnosprawnych – zakupić czy wynająć?

Kamper dla niepełnosprawnych to bardzo niszowa dziecina, jeszcze nie wielu z niej korzysta. Tak więc i jest niewiele modeli czy wypożyczalni, które oferują takie rozwiązania. Tym bardziej w Polsce to na prawdę słabo rozwinięta branża. Znacznie łatwiej zakupić taki pojazd za granicą, niż w Polsce, a tym bardziej wypożyczyć. Jednak zawsze możemy zakupić zwykły kamper i samemu dostosować go do potrzeb. Wszystko zależy od tego, jaki budżet chcemy przeznaczyć na to.

Gdzie kupić kamper dla niepełnosprawnych?

Jak wspomnieliśmy wyżej, ciężko jest zakupić dobry kamper dla niepełnosprawnych. Największy wybór znajdziemy na stronach internetowych zwłaszcza za granicami naszego kraju. Najlepiej szukać prywatnych ogłoszeń, jeśli chodzi o używane pojazdy. Znaleźliśmy też serwis dedykowany tylko i wyłącznie kamperom – kampelove.pl – więc warto przeczytać też ich artykuły.

Cena kampera dla niepełnosprawnych

Kamper sam w sobie jest drogi, a kamper dla niepełnosprawnych jest jeszcze droższy. To wszystko ze względu na to, że musi być on odpowiednio dopasowany i wymaga wielu dodatkowych udogodnień. Ale też warto wybrać taki, który będzie dobrze wyremontowany i wykonany z dobrej jakości materiałów.

Kamper dla niepełnosprawnych to spory wydatek w kwocie od 50 tysięcy zł w górę. Oczywiście to sam zakup gadżetu, a jeszcze musimy doliczyć koszt paliwa, ubezpieczenia, przeglądu czy serwisowania. Wynajem kampera to koszt nawet do 1000 zł na tydzień w sezonie wysokim. W sezonie niskim jest ono znacznie tańsze. Do tego trzeba osobno wliczyć koszty paliwa i parkingów. Jeśli chcielibyśmy zakupić pojazd poza granicami to koszt wynosi nawet 45 – 50 tysięcy euro.

Najlepszy kamper dla niepełnosprawnych
Najlepszy kamper dla niepełnosprawnych

Kamper dla niepełnosprawnych – opinie

Co sądzicie o kamerach dla niepełnosprawnych? Ogólnie kampery uważane są za pojazdy, które dają wolność podróżowania czy Wy też się z tym zgadzacie? Czy taki pojazd może dać nadzieje osobom z trudnościami, że mogą osiągnąć wiele, że mogą zobaczyć i poznać nowe miejsca? Czy zdecydowaliście się już na zakup? Jeśli tak, jaki model najbardziej polecacie? Na co Waszym zdaniem warto zwrócić uwagę? Czekamy na Wasze opinie w sekcji komentarzy!

Polecamy również: Tablet dla niepełnosprawnych

Kamper dla niepełnosprawnych / Ranking najlepszych

Zapewne dla wielu z Was może być to bardzo trudny wybór, jednak nie martwcie się. Chcemy Wam to ułatwić, dlatego stworzyliśmy ranking najlepszych kamperów dla niepełnosprawnych. Koniecznie zajrzyjcie co polecają inni użytkownicy. W zestawieniu znajdziecie gadżet wraz z aktualną ceną i opisem. Nie ma na co czekać, zapraszamy!

Dodaj opinie lub recencję na forum