Bez dyskryminacji nie ma frustracji

Dyskryminacja to słowo, które często się pojawia, gdy mowa o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Jednym z najważniejszych problemów, z którym można się zetknąć jest zaniżanie kwalifikacji osób niepełnosprawnych. Skoro taki potencjalny pracownik ma niskie kwalifikacje, to nie zasługuje na właściwe wynagrodzenie na danym stanowisku, lub co niestety gorsze, nie jest brany pod uwagę do wykonywania wymagających zadań. Takiej sytuacji doświadcza wiele osób niepełnosprawnych. Zaczyna się od dyskryminacji pracownika, a kończy na jego frustracji. Z czasem pracownik może się również przyzwyczaić do wykonywanie mało wymagających zadań. To błąd szefa i osób zarządzających. Gdy inny pracownik uda się na urlop, czy dłuższe zwolnienie lekarskie, a pracownik niepełnosprawny będzie musiał przejąć część jego obowiązków może dojść do niepotrzebnych napięć.

Kwalifikacje osób niepełnosprawnych oceniane są nisko, a właściwie są zaniżone najczęściej nieświadomie, szczególnie przez firmy, które działają na otwartym rynku pracy.  Nie wpadajmy w taką pułapkę.

Pracownicy niepełnosprawni, którzy są zatrudnieni na otwartym rynku pracy szczególnie przez małe i średnie przedsiębiorstwa mogą wiele zaoferować firmie. Taka współpraca przynosi wiele korzyści. Sama firma jest lepiej oceniana przez lokalną społeczność, a pracownicy mają szansę na rozwój niekoniecznie w zakładzie pracy chronionej. Ponadto najważniejsze – pozostali pracownicy stają bardziej otwarci. To pozwala na zmianę postaw, wpływa na nasze codzienne zachowanie. Z kolegą na wózku też można jechać na mecz.

Pracownicy niepełnosprawni to często dobrze wykształcone osoby, które tak jak każdy z nas chcą pracować, aby zaspokajać swoje potrzeby. Wystarczy dać im szanse. Osoba niepełnosprawna to nie tylko „ręce do pracy”, ale lojalny pracownik, który może zażegnać wewnętrzne konflikty i nieporozumienia w firmie.

Małe i średnie przedsiębiorstwa najczęściej decydują się na zatrudnienie osób niepełnosprawnych, ponieważ otrzymają dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika z PFRONu. Ale takich małych firm, które mogą zaoferować osobie niepełnosprawnej pracę na wymagającym stanowisku jest wciąż za mało. Pracownicy niepełnosprawni nie muszą być wyłącznie osobami sprzątającymi.

Dodaj opinie lub recencję na forum