Jak napisać dobre CV

CV, którego skrót pochodzi od łacińskich słów curriculum vitae to podstawowy dokument, który należy przedstawić potencjalnemu pracodawcy. Musi być jasny i czytelny, nie zapominając o wyróżnieniu naszych mocnych stron. Przemyślmy, w jaki sposób wyróżnić się i zdołać przyciągnąć uwagę. Warto poświęcić więcej czasu i zastanowić się nad planem CV, przemyślanym opisem umiejętności, czy nawet wyróżnieniem swoich zainteresowań.

Jak napisać dobre CV?

Warto na początku przyjrzeć się swojemu aktualnemu CV, odpowiedzieć na to, co chcę podkreślić w dokumencie, pamiętajmy, że kształtuje pierwsze wrażenie i wpływa na nasz wizerunek. Zastanówmy się, co naprawdę się liczy, aby zdobyć pracę na stanowisku, na które zamierzamy aplikować.

Nie piszmy pod wpływem emocji i szybko, to co pilne nie zawsze jest ważne. Nie starajmy się również na siłę pisać o wszystkich szkoleniach, konferencjach i kongresach, w których braliśmy udział. Zostawmy te, które mogą zainteresować potencjalnego pracodawcę, a nas mogą zaprezentować jako specjalistów. Jeżeli bierzecie udział w branżowych spotkaniach – wspomnijcie o tym. Napiszmy o ważnych wydarzeniach. Należycie do stowarzyszeń? Niekoniecznie tych branżowych, ale działających lokalnie, a zadaniem przyszłego pracodawcy będzie kontakt z ludźmi – ujmijcie to w CV. Może zanim przystąpicie do pisanie, opowiedzcie o sobie i swoich mocnych stronach. Wysłuchajcie tego, co sami macie do powiedzenia na swój temat. I do dzieła!

O czym nie zapomnieć?

Pismo nie powinno być dłuższe niż na jedną stronę A4. Oczywiście, nie zawsze można zachować jedną stroną, ale pamiętajmy – wskazujmy istotne rzeczy. Zadbajmy o właściwą szatę graficzną. Ustaliśmy już najważniejsze kwestie należy wyróżnić. Podzielmy je na czytelne części, niech przejrzysty układ będzie naszym sprzymierzeńcem. Najlepiej CV napisać w formie blokowej. Zadbajmy, aby było schludne i estetyczne. W poszczególnych częściach umieszczamy: dane osobowe, wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe, kursy i szkolenia, umiejętności i na końcu zainteresowania. Piszmy prostym, zrozumiałym językiem. To nie jest sprawdzian naszej elokwencji. Jeszcze nie teraz. Unikajmy błędów! Po napisaniu CV, warto przeczytać je na głos. Ono jest naszą wizytówką.

Jakie informacje należy umieścić w dobrym CV?

 • Wykształcenie – w tym miejscu wpisujemy informacje o ukończonych szkołach, które podajemy w odwrotnej kolejności, czyli od ostatniej ukończonej, po wcześniejsze. Wymieniamy datę ukończenia oraz nazwę szkoły, kierunek lub wydział i specjalizację zawodową. Podajemy także uzyskany tytuł.
 • Kursy i szkolenia – jeżeli takie ukończyliśmy i co ważne zdobyliśmy na nich wiedzę, która nam służy i wykorzystujemy ją – wpiszmy to. Te informacje także umieszczamy w odwróconej kolejności, czyli od najnowszych, po te najstarsze. Nie zapomnijmy. Wpiszmy nazwę kursu, datę jego ukończenia oraz ewentualnie jakie uprawnienia dzięki temu zyskaliśmy.
 • Doświadczenie zawodowe – w tym przypadku również wpisujemy w odwróconej kolejności: od obecnego miejsca pracy, przez wcześniejsze. Umieszczamy datę rozpoczęcia i zakończenia każdej podjętej pracy oraz stanowisko i zakres obowiązków. Jeżeli nasze doświadczenie zawodowe jest zbyt długie warto wskazać odbyte staże i praktyki zawodowe. Pojawia się pytanie, co zrobić z przerwą w zatrudnieniu. Jeżeli taka występuje i wywołał ją stan zdrowia, pracodawca, czy osoba rekrutująca na pewno domyśli się tego. Możemy zostać zapytani podczas rozmowy kwalifikacyjnej
 • Umiejętności – w tym miejscu należy wymienić wszystkie posiadane umiejętności, które mogą być przydatne w miejscu pracy, na które kandydujemy. Wpisujemy:
  – znajomości języków obcych – warto dodać również na jakim poziomie znamy język,
  – znajomość obsługi komputera i innych urządzeń biurowych,
  – znajomość programów graficznych,
  – prawo jazdy.

Jeżeli posiadamy uprawnienia do obsługi różnych maszyn czy znajomość konkretnej branży również tego nie pomińmy. Pochwalmy się osiągnięciami. Jeżeli braliśmy udział w jakimś w projekcie – zapiszmy, że pracowaliście w zespole, który został wyróżniony, albo dodajmy chociaż temat projektu. Jeżeli jesteście lub byliście wolontariuszem również dodajcie taką informację.

To także miejsce, aby opisać swoje umiejętności interpersonalne i społeczne, w szczególności jeżeli pracodawca nie wymaga przesłania listu motywacyjnego. O tym mówiliśmy już na początku. Teraz wystarczy opisać te cechy, które są naszymi mocnymi stronami od dobrej organizacji pracy, po dyspozycyjność, punktualność, rzetelność i dokładność. Jesteście komunikatywni i łatwo nawiązujecie nowe kontakty, podkreślcie to. Nie zapomnijcie o kreatywności, odpowiedzialności i samodzielności. To cenione cechy, których nie warto pomijać. Jeżeli nie jesteśmy pewni, że nasze wykształcenie lub umiejętności są szczególnie pożądane podkreślmy swoją szybkość uczenia się i zdobywania nowych kwalifikacji. Bądźmy zwięźli. Nie rozpisujmy się.

 • Zainteresowania – to punkt dużo mówi o samym kandydacie, o jego pasjach i o tym jak spędza wolny czas. Piszmy o tym, co nas naprawdę interesuje, jak spędzamy czas wolny. Nie warto niczego koloryzować, ponieważ może trafić na prawdziwego pasjonata. Pamiętajmy, że nietypowe zainteresowania i hobby często są dodatkowym plusem. Ale nie popadajmy w przesadę, trudno zdobyć zaufanie do kogoś, kto nie potrafimy zapytany o własne zainteresowania rozwinąć tematu.
 • Zgoda na przetwarzanie danych osobowych – nie zapomnijmy o dołączeniu klauzuli.

Można dodać ogólną wersję:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

lub zawrzeć nazwę firmy, której zezwalamy na przetwarzanie naszych danych:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez NAZWA FIRMY dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Do pobrania:

Wzór CV

Dodaj opinie lub recencję na forum