Praca za granicą

Niestety nie ma ani specjalnego portalu, ani żadnej innej bazy ofert pracy dla osób niepełnosprawnych, które chcą wyemigrować za granicę. Pomocy nie udzielają również żadne stowarzyszenia zaangażowane w aktywizację zawodową niepełnosprawnych. Nie można w ogóle znaleźć tego typu ofert w sieci, a ambasady oferują jedynie namiary na zagraniczne urzędy pracy.

Nie ma nawet statystyk dotyczących tego, ile osób niepełnosprawnych udało się na emigrację, w poszukiwaniu lepszego życia. Jednak nadal wiele z nich marzy o pracy za granicą. Emigruje niewiele osób i jeśli już, to przeważnie te z niskim stopniem niepełnosprawności. Trzeba pamiętać o tym, że taki wyjazd będzie wiązać się z utratą polskich przywilejów. W miejscu docelowym, trzeba będzie prawdopodobnie, po raz kolejny ubiegać się o ustalenie stopnia niepełnosprawności oraz innych orzeczeń. Emigrant będzie również musiał dostosować się do nowych praw obowiązujących w danym państwie.

Jak szukać pracy?

Najlepiej na własną rękę np. kontaktując się z zagranicznymi organizacjami i biurami pośrednictwa pracy, w których można się zarejestrować. Bardzo przydatna będzie także znajomość języka państwa do którego zamierzamy się udać. Warto poszukać w internecie różnych państwowych instytucji, które pomagają osobom niepełnosprawnym (np. w Wielkiej Brytanii z końcówką gov.co.uk).

Parę pomocnych adresów:

Wielka Brytania – www.direct.gov.uk/en/DisabledPeople
Republika Irlandii – National Disability Authority, 25 Clyde Road, Dublin 4, email:nda@nda.ie
Disability Federation of Ireland, Fumbally Court, Fumbally Lane, Dublin 8, email:info@disability-federation.ie
Niemcy – Aktion Mensch, Heinemannstr. 36 53175 Bonn, email personal@aktion-mensch.de
Dania – Duńska Rada Osób Niepełnosprawnych, Det Centrale Handicapråd, Bredgade 25, opg. F, 4.
1260 København K, email:dch@dch.dk
Centrum Osób Niepełnosprawnych, Center for Ligebehandling af Handicappede, Bredgade 25 F, 4.
1260 København K, email:clh@clh.dk

Dodaj opinie na forum