Jak wybrać najlepsze biuro podróży dla osób z niepełnosprawnością?

Wybór biura podróży właściwie zawsze nie jest łatwy i taki oczywisty. Szukamy ciekawych ofert na wycieczki, w kierunkach turystycznych, które nas interesują, do tego w jak najatrakcyjniejszej cenie. Jeśli coś nas zainteresuje, to tym tropem podążamy, kierując się do biura podróży, które ową wycieczkę oferuje.

Tam ustalamy szczegóły noclegów, wybieramy interesujący nas termin i podpisujemy umowę. To właściwie tyle, jeśli chodzi o przeciętnego turystę.

Jednak rzeczywistość nie jest taka różowa.

Jak wybrać najlepsze biuro podróży dla osób niepełnosprawnych?
Jak wybrać najlepsze biuro podróży dla osób niepełnosprawnych?

Otóż sprawa przedstawia się nieco inaczej, jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne, a w szczególności te z ograniczeniami ruchowymi.

Tu wybór wakacji i biura podróży jest właściwie punktem kluczowym, by wyjazd okazał się owocny i udany. Turyści z niepełnosprawnościami potrzebują bowiem specjalnych, czy raczej bardziej dostosowanych do ich potrzeb warunków.

Jednak to w dzisiejszych czasach idzie załatwić, albo na własną rękę, albo korzystając z biur podróży.

Jeśli chodzi o te ostatnie, to nie wszystkie jeszcze jednak stają na wysokości zadania, ale tendencja jest raczej optymistyczna. Coraz więcej firm dostrzega w osobach niepełnosprawnych takich samych klientów, jak innych.

I wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom…. ale od początku:

Jak wybrać najlepsze biuro podróży dla osób niepełnosprawnych?

Biuro podróży dla osób niepełnosprawnych trzeba wybrać z rozwagą. Tylko to da gwarancję spokoju i zadowolenia na wczasach.

Dobra oferta to połowa sukcesu.

Biuro podróży powinno zapewnić przynajmniej trzy aspekty potrzebne w podróżowaniu osób niepełnosprawnych:

  1. przelot,
  2. nocleg
  3. oraz transfer.

To podstawa, reszta taka jak wycieczki fakultatywne dostosowane do osób z dysfunkcją narządu ruchu, to miły, ale rzadko spotykany dodatek. Nie wspominając o prawdziwych objazdówkach.

Biuro podróży, które zapewni choć te trzy podstawowe punkty, jest godne uwagi i zainteresowania osób niepełnosprawnych. Przynajmniej w pierwszej fazie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty wycieczek dla osób niepełnosprawnych w biurze podróży?

Dostosowany nocleg dla osób niepełnosprawnych

Dobre biuro podróży ma w swojej ofercie bazę noclegów, które są dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Zazwyczaj są one oznaczone specjalną ikonką i dodatkowo wyraźnie w przedstawionej ofercie jest napisane o pokojach dla osób niepełnosprawnych.

Warto na to zwracać uwagę, gdyż bywa czasem tak, że owszem teren hotelu jest dostosowany, są rampy, podjazdy a nawet dostosowane publiczne toalety (umiejscowione zazwyczaj koło recepcji czy basenu), jednak typowych pokojów dla osób z ograniczoną ruchomością w nich nie ma.

Co jeszcze?

Wakacje dla osób niepełnosprawnych z polskim biurem podróży / Opinie, oferty, porady
Wakacje dla osób niepełnosprawnych z polskim biurem podróży / Opinie, oferty, porady

Biuro podróży dla osób niepełnosprawnych powinno mieć bazę noclegów, w których są dostosowane pokoje, wraz z łazienką.

Przy czym czasem biuro dysponuje informacjami z których można się dowiedzieć nawet o wysokości łóżka, o tym czy jest próg przy wyjeździe na balkon czy na taras oraz jak wygląda łazienka.

Można uzyskać informacje o szerokości drzwi, o tym czy jest prysznic czy wanna, a także o wysokości ubikacji oraz zlewu na jakiej jest zawieszony. Do tego zazwyczaj są podane inne ważne informacje, o tym czy ogólnie cały obiekt nie ma barier architektonicznych i jest przyjazny wózkom. Takie info ma na naszym rynku na pewno jedna z firm. Aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, by pracownik wybranego biura podróży nam ich nie dostarczył.

Zawsze przecież może zwrócić się do danego obiektu z takim zapytaniem, a nawet z prośbą o fotografie wybranego pokoju i łazienki. Na takich zdjęciach widać też czasem ile miejsca będzie w samym pokoju, co jest również ważne, szczególnie dla osób na wózkach elektrycznych.

Przelot dostosowany do osób niepełnosprawnych

Drugim ważnym punktem jest kwestia przelotu, a tak naprawdę zgłoszenia osoby niepełnosprawnej na dwa dni przed wylotem na lotnisko, z którego wyruszamy.

Tak by obsługa wiedziała, że danego dnia przyjedzie osoba wymagająca pomocy.

Takie powiadomienie należy to do pracownika biura podróży z którym zamierzamy wyjechać.

Wówczas po zgłoszeniu do odprawy zjawia się pracownik lotniska zwarty i gotowy do pomocy. Jeśli nie potrzebujemy takowej, to dopiero go zobaczymy przy wejściu na pokład, czyli przy bezproblemowym rękawie lub w specjalnym samochodzie z podnoszoną platformą.

Wówczas jego pomoc ograniczy się do przeniesienia naszej osoby na odpowiednie siedzenie.

W niektórych biurach podróży przed wylotem chcą informacji o wadze i wymiarach danego wózka. Linie lotnicze mają swoje ograniczenia, co do ilości przewożonych wózków, a już w szczególności tych elektrycznych. Dlatego pracownicy biura podróży muszą podać wszystkie dane, jeszcze przed wylotem.

Czasem w niektórych biurach podróży można zarezerwować sobie konkretne miejsce w samolocie, chociaż zazwyczaj ich przydział następuje przy stanowisku odpraw. Niekiedy nawet to stewardesy zadecydują o miejscu, w którym zasiądzie osoba niepełnosprawna, zasłaniając się przepisami bezpieczeństwa i ich wewnetrznym regulaminie.

Faktycznie osoby z dysfunkcjami ruchu, czy rodziny z dziećmi, nie mogą na przykład siedzieć przy wyjściach awaryjnych. Co ciekawe sadza się tam zazwyczaj młodych, silnych mężczyzn, którzy w razie czego wyważą to wyjście.

Dostosowany transfer z lotniska do hotelu dla osób niepełnosprawnych

Obecnie na rynku coraz więcej biur podróży ma w swojej ofercie bazę noclegową, która jest dostosowana do osób niepełnosprawnych. Jednak zazwyczaj na dostosowanym hotelu i przelocie się kończy.

Owszem podróż samolotem jest z założenia dostępna, gdyż prawo z góry nakazuje dostosowanie lotnisk i obsługi osób niepełnosprawnych na ich terenie. Do tego wiele hoteli, szczególnie tych o wyższym standardzie, ma też przygotowane pokoje dla osób ze specjalnymi potrzebami.

Problemem jednak jest transfer z lotniska do hotelu.

Wiadomo przecież, że baza noclegowa nie znajduje się tuż obok lotniska. Zazwyczaj trzeba przejechać te kilkanaście, kilkadziesiąt, czy nawet kilkaset kilometrów do hotelu.

A osoby z niepełnosprawnością ruchową nie wejdą do zwykłego autokaru, który zwyczajowo rozwozi turystów po obiektach. Trzeba zatem skorzystać z osobnego transportu, czyli zwykłej taksówki albo prywatnego transferu, który jest niestety często piekielnie drogi.

Niestety rzadko które biuro podróży podejmuje ten temat. Ba, nawet te największe już na dzień dobry zastrzegają sobie, że nie mają w swojej ofercie transportu przewidzianego dla osób niepełnosprawnych. Jedynie na niektórych kierunkach są w stanie pośredniczyć w wynajmie dostosowanego transferu.

Oczywiście za odpowiednią prowizją.

Zatem zostaje albo wnoszenie osoby niepełnosprawnej do autokaru, albo taksówka lub transport dostosowany (o ile taki w ogóle w danym miejscu jest) wynajmowane na własny koszt.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze biura podróży dla niepełnosprawnych?

Wycieczki fakultatywne dla osób niepełnosprawnych / Jak wybrać? Gdzie kupić?
Wycieczki fakultatywne dla osób niepełnosprawnych / Jak wybrać? Gdzie kupić?

Wycieczki fakultatywne dla osób niepełnosprawnych

Niestety praktycznie w większości biur podróży nie ma przygotowanych wycieczek fakultatywnych dla osób poruszających się na wózkach.

Wszystkie dostępne wyprawy są organizowane z wykorzystaniem przewozów autokarowych, do których takie osoby nie wejdą.

Zawsze przed wyborem konkretnych wakacji, można się dopytać o wachlarz wycieczek fakultatywnych i tego czy są jakieś dostosowane. Jednak raczej nie ma na co liczyć. Przynajmniej u tych bardziej znanych i popularnych, polskich tour operatorów wycieczek.

Czasem już na miejscu okazuje się, że lokalne biuro podróży ma swojej ofercie wycieczkę fakultatywną dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W takich wyprawach bowiem nie chodzi tylko o odpowiedni transport, ale także o sprawdzone miejsca, po których bez problemu będzie się poruszać osoba na wózku. Bez schodów, progów i kocich łbów. Chodzi również o spokojniejsze tempo zwiedzania, tak by człowiek na wózku mógł za wszystkimi nadążyć.

To jeszcze nie wszystko.

Co na co jeszcze należy zwrócić uwagę wybierając najlepsze biuro podróży dla osób niepełnosprawnych?

Bezpieczeństwo i wiarygodność biura podróży dla niepełnosprawnych

Oprócz wszystkich wymogów, na jakich najbardziej zależy osobom niepełnosprawnym, trzeba podejść do tematu także od strony bezpieczeństwa. Wszak ważne, by wybrać stabilne i wiarygodne biuro, które będzie wypłacalne i nie upadnie jeszcze przed naszym wyjazdem.

Przede wszystkim przed wyjazdem z konkretnym biurem podróży sprawdzamy jego legalność. Wpis do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych załatwia sprawę.

Przy okazji można też sprawdzić wysokość gwarancji ubezpieczeniowej danego biura. Zbyt niska jej kwota może wzbudzić podejrzenia.

Trzecim punktem zaczepienia jest raport z ubiegłego roku wydany przez Krajowy Rejestr Długów. To również może pokazać, czy dana firma nie ma większych trudności z płynnością finansową. Natomiast dobrym znakiem będzie na pewno umieszczenie naszego biura podróży na liście Polskiej Izby Turystyki.

Które biuro podróży jest najbardziej przyjazne osobom niepełnosprawnym?

Jeśli chodzi o te największe biura podróży, to we wszystkich znajdziemy oferty dla osób niepełnosprawnych. Oczywiście w rozumieniu przelotu i noclegu.

Jedne mają nawet w wyszukiwarkach internetowych opcje filtrowania przez wybór pokojów dla niepełnosprawnych, czasem i z podziałem na takie podpunkty jak łazienka z prysznicem czy dostępny basen na terenie hotelu.

Inne z kolei dysponują cennymi informacjami dotyczącymi pokoju, łazienki jak i całego hotelu (np. czy są jakieś przewyższenia).

Część z nich ma fotografie dostosowanych pokojów, a druga część może je zdobyć. Jednak całość zatrzymuje się na transferze z i na lotnisko.

Tak jak już wspominaliśmy, większość tych najpopularniejszych biur nie gwarantuje transportu z lotniska. Pół biedy jak osoba z dysfunkcją ruchu przesiądzie się do taksówki, gorzej jak potrzebny będzie specjalistyczny transfer, którego w danym miejscu może nie być.

Dlatego lepszym wyjście może być wybór mniejszych firm organizujących podróże, bo co ciekawe one zazwyczaj są bardziej elastyczne co do klienta. Może bardziej im zależy i jeśli jest to tylko możliwe to starają się wyjść osobom niepełnosprawnym naprzeciw i coś zorganizować.

Jeszcze lepszym wyborem jest natomiast biuro podróży konkretnie wycelowane w obsługę osób niepełnosprawnych ruchowo i nie tylko.

Wówczas sprawa jest już niezwykle prosta.

Wybieramy wycieczkę, płacimy i raczej nie musimy się o nic martwić. Świadomość obsługi osób z dysfunkcją ruchu takich firm jest o niebo większa, niż w innych biurach. Zapewniony jest nie tylko przelot, dostosowany nocleg, ale również i ten nieszczęsny transfer. Mało tego organizowane są także wycieczki fakultatywne, w których mogą oczywiście brać udział osoby na wózkach. W swojej ofercie mają nawet całe wypady objazdowe, na przykład po Cyprze czy Toskanii.

Tak, tak – na polskim rynku są już od jakiegoś czasu takie biura podróży.

Warto także zajrzeć do tego rankingu polskich biur podróży i sprawdzić obecny rating jak i przeczytać opinie turystów, którzy korzystają z wycieczek oferowanych w wybranych i przedstawionych w rankingu biurach podróży.

Jakie wakacyjne kierunki są najbardziej przyjazne dla osób niepełnosprawnych?

Jeśli chodzi o podróże osób niepełnosprawnych, to można pojechać wszędzie. Znane są przypadki wypraw i do Chin, i do Afryki, czy nawet Australii.

Świat stoi otworem dla osób odważnych.

Jednak kiedy zaczynamy swoją przygodę z podróżowaniem na wózku, warto pojechać w miejsca nieco bardziej dostosowane i przyjazne osobom na czterech kołach.

Takim kierunkiem jest na pewno cała Hiszpania, od wybrzeży pełnych słońca, przez stolicę w Madrycie i sławną Barcelonę, po Baleary. Do tego dochodzą Wyspy Kanaryjskie równie świetnie dostosowane do osób niepełnosprawnych ruchowo, zarówno pod względem bazy noclegowej, w której można dosłownie przebierać, po większość atrakcji,czy nawet plaż, sklepów i restauracji.

Dużo osób chwali także Berlin, Pragę, Rzym i Ateny oraz Austrię, i Wielką Brytanię.

Opinie o ofercie i biurach podróży dla osób niepełnosprawnych

Zawsze warto też korzystać z opinii innych osób, nie tylko w kwestii wyboru kierunku naszej podróży, ale także nawet samego hotelu czy biura podróży.

Jeśli inna osoba poruszająca się na wózku, była tam na miejscu, to z pewnością można liczyć na bardzo wiarygodną i  rzetelną opinię w danym temacie. Można też szukać tego typu informacji w sieci, na różnego rodzaju blogach i forach dotyczących podróżowania osób z dysfunkcją ruchu.

Obecne pokolenie nie siedzi już zamknięte w przysłowiowej szafie, tylko stara się korzystać z życia. Uczy się i pracuje, a owoce swoich zarobków upłynnia również w sferze podróży.

A Ty? Jakie są Twoje doświadczenia z ofertami i wycieczkami organizowanymi przez polskie biura podróży dla osób z niepełnosprawnościami?

Daj znać w komentarzach jakie są Twoje opinie. Może pokusisz się także o małą recenzję?

Zapraszamy do dyskusji nad tematem wyboru najlepszego biura podróży dla osób niepełnosprawnych.

Dodaj opinie na forum