Jak napisać dobry list motywacyjny

jak napisać list motywacyjny

List motywacyjny powinien być uzupełnieniem naszego CV. Oba dokumenty muszą być spójne pod względem stylistycznym i estetycznym. List powinien zachęcić przyszłego pracodawce, do przeczytania naszego CV oraz do tego aby zostać zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną. Dlatego tak ważne jest umiejętne napisanie listu motywacyjnego. Nie może być on zbyt długi, maksymalnie na jedną stronę A4. List motywacyjny musi zawierać konkretne informacje i być dostosowany pod wybraną firmę, do której aplikujemy. Zwykle składa się z 3 do 5 akapitów, gdzie znajdują się odpowiedzi na pytania: na jakie stanowisko aplikujemy? Dlaczego to my jesteśmy odpowiednim kandydatem na dane stanowisko? Dlaczego chcemy pracować w tej firmie?

Jakie informacje umieścić w liście motywacyjnym?

Przede wszystkim nie możemy powielać informacji, które są już zawarte w CV. List musi zawierać tylko istotne informacje, które będą ważne dla przyszłego pracodawcy. Najlepiej napisać go na komputerze i wydrukować na białej kartce. Można także umieścić w liście informacje dotyczące niepełnosprawności. Trzeba to zrobić, jeżeli potrzebować będziemy możliwości korzystania z pewnych udogodnień technicznych. Warto przy tym podkreślić, fakt że mimo pewnych ograniczeń , radzimy sobie z powierzonymi zadaniami.

W liście należy wpisać swoje dane osobowe, datę i naszą miejscowość. Do tego zawsze dodajemy nazwę firmy, w której aplikujemy na dane stanowisko, łącznie z osobą lub działem do którego kierujemy list. Jeśli w ofercie podany jest numer referencyjny – nie można zapomnieć o tym, aby go umieścić, ponieważ niektóre firmy równocześnie poszukują pracowników na różne stanowiska i numer pomaga posegregować aplikacje.

W pierwszym zdaniu powinnyśmy zawrzeć informację o jakie stanowisko się ubiegamy oraz ewentualnie skąd dowiedzieliśmy się o danej ofercie. W rozwinięciu można podkreślić swoje szczególne osiągnięcia czy osobistą motywację do podjęcia tej konkretnej pracy. Warto dodać, że powierzone obowiązki wykonywać będziemy sumiennie i rzetelnie. Można także odwołać się do faktów z życiorysu, które korzystnie wpływają na nasz wizerunek. W ostatnim akapicie należy zawrzeć nadzieję na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną oraz gotowość szerszego zaprezentowania kandydatury i dostosowania się do proponowanego przez pracodawcę terminu.

Na końcu można dodać klauzulę o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych i koniecznie należy podpisać własnoręcznie wydrukowany list.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *