Czy niepełnosprawni będą mieli większe szanse na pracę w administracji?

Kilka dni temu prezes PFRON Robert Kwiatkowski poinformował, że prowadzi z ministerstwami rozmowy o zatrudnieniu w administracji większej liczby osób niepełnosprawnych. Według prezesa obecna ilość osób niepełnosprawnych zatrudnionych w tym sektorze jest skandaliczna. Przypomnijmy, że wynosi ona jedynie 2 %.

PFRON i programy dla niepełnosprawnych

Zapowiedź rozmów w sprawie zwiększenia zatrudnienia osób niepełnosprawnych w administracji wydaje się tym bardziej obiecująca, że niedługo PFRON uruchamia nowe programy. Wśród nich będzie również program „Stabilne Zatrudnienie”, którego adresatami są właśnie jednostki centralne i samorządowe. Nie tylko ministerstwa będą zachęcane do zatrudniania osób niepełnosprawnych. Według zapowiedzi, PFRON podpisze porozumienie Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w sprawie propagowania zatrudniania osób niepełnosprawnych i likwidowania obaw związanych z utratą świadczenia rentowego po uzyskaniu zatrudnienia.

Zmiany w orzecznictwie o niepełnosprawności

Prezes PFRON-u uważa, że mamy wadliwe orzecznictwo o niepełnosprawności. Mówi o tym w momencie, gdy kilka dni temu, a mianowicie 2 lutego, Premier Beata Szydło powołała Międzyresortowy Zespół do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy. W wyniku prac tego Zespołu ma powstać między innymi:

  • projekt założeń do ustawy o orzekaniu o niepełnosprawności i niezdolności do pracy oraz
  • projekt ustawy o orzekaniu o niepełnosprawności i niezdolności do pracy.

Wyniki prac poznamy w marcu 2018 roku. Na początku marca tego roku odbędzie się pierwsze spotkanie nowo powołanego zespołu. Cóż, wypada tylko czekać na dalsze informacje. Zmiany zawsze wzbudzają wiele emocji. Zobaczymy, co nam przyniesie przyszłość.

 

Dodaj opinie na forum